درباره ما

پادکست گیتی

به وب سایت پادکست گیتی خوش آمدید.

من سیاوش هستم. یادم میاد زمان نوجوانی وقتی با دوستم آرش بیرون می‌رفتیم قدم بزنیم براش از نجوم و فیزیک می‌گفتم و بعد کلی در مورد هر مسئله صحبت می‌کردیم. خوشحالم که الان به واسطه موجودی به نام «پادکست»! این امکان رو دارم که این موضوعات رو نه فقط با آرش، بلکه با هزاران نفر دیگه که همفکر ما هستن و علاقه‌های مشترک داریم به اشتراک بگذارم.

اینجا من قصد دارم نحوه آفرینش گیتی، شکل‌گیری ستارگان و کهکشانها و سیارات، و اینکه پایان کار این جهان چگونه خواهد بود رو بر اساس منابع علمی معتبر برای شما تعریف کنم. برای این منظور، عمدتاً از کتاب ارزشمند پائول پارسونز با عنوان The beginning and the end of everything (2018) استفاده می‌کنم و بعد با اطلاعات جانبی که در هر موضوع دارم، مطالب پیچیده رو به زبان ساده و داستانی در خواهم آورد و برای شما بیان خواهم کرد. البته هنرم این است (اگر بشه اسمش رو هنر گذاشت!) که در حین ساده کردن موضوعات، دقت علمی اونها رو همچنان بالا نگه دارم، طوری که خیالتون راحت باشه اطلاعات درستی به شما انتقال داده میشه. 

خب، بر اساس اونچه گفتم، مطالب این پادکست برای افرادی که به موضوعات نجوم و فیزیک و کلاً «شناخت جهان» علاقه‌مند هستن قابل استفاده خواهد بود و نیازی به هیچ زمینه تحصیلی خاص برای استفاده از پادکست گیتی وجود نداره. یادمون باشه «مستر بین» دوست‌داشتنی، فوق لیسانس الکترونیک داره و وقتی بازیگر شد که داشت دوره دکتری الکترونیک رو می‌خوند ولی حس کرد به بازیگری بیشتر علاقه داره. لذا مدرک تحصیلی نباید مانعی برای دستیابی ما به علایقمون باشه؛ که چه بسا شاید دنبال علایقمون رفتن حتی نتیجه بسیار بهتری از دنبال مدرکمون رفتن داشته باشه! ولی از طرف دیگه اگر شما دارای اطلاعات زیادی در نجوم و فیزیک هستید یا مدارک دانشگاهی تخصصی در این رشته‌ها دارید، احتمالاً اینجا چیز بیشتری برای شما نداشته باشه. هرچند یکی دو تا قسمت رو گوش کنید شاید تکرار اونچه می‌دونید هم براتون جالب بود 🙂

به هر صورت، امیدوارم که شناخت بیشتر جهان به ما کمک کنه که خودمون و زندگی رو بیشتر و بهتر بشناسیم و از این شناخت در جهت شناخت بیشتر آفریننده اون استفاده کنیم. خواهید دید که شناخت درستی از جهان چطور باعث میشه که مسائل و مشکلات روزمره زندگی انسان در برابر عظمت جهان رنگ ببازن و این موضوع چقدر باعث کسب آرامش درونی میشه.

***

گوش دادن به پادکست گیتی و استفاده از این سایت برای همه علاقه‌مندان رایگان است و می‏تونید اپیزودها رو به همین صورتی که هست در جاهای دیگه به اشتراک بگذارید. ولی نباید اونها رو بدون رضایت پدیدآورنده به شکل دیگه‌ای (مثلاً متن، ویدئو، پوستر، تکه های بریده شده صوتی، و غیره) منتشر کنید. در صورتی که تمایل داشتید محتوای این سایت و پادکست‌ها رو به هر شکل دیگه‌ای غیر از اونچه که اینجا ارائه شده منتشر کنید، لطفاً با آدرس ایمیل giticast@gmail.com تماس بگیرید و مجوز کتبی این کار رو دریافت نمایید.

برای اطلاع از آخرین پادکست‌ها مشترک شوید

اگر مایل هستید انتشار پادکست جدید به شما اطلاع داده شود، لطفاً آدرس ایمیل‌تان را در زیر وارد نمایید. هر دو هفته یک ایمیل ارسال می‌شود.